Skip to content

147 Bells Lake RdBlackwood, NJ 08012

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2005

Property Information

Block116.35
Lot22.10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
DescriptionRAISED RANCH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,762
Acreage1.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
22%
Improvement Value:$181,600
78%
Total Assessment$232,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,608+2.9%
2024$8,366+4.7%
2023$7,989+1.5%
2022$7,868-4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006