Skip to content

211 Fries Mill RdBlackwood, NJ 08012

Vacant Land

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
May 26, 2005

Property Information

Block116.37
Lot17.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningO-1
Sq Footage---
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,843+2.9%
2024$6,651+4.7%
2023$6,351+1.5%
2022$6,255+28.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 3990, Page 139