Skip to content

151 Fries Mill Rd Unit303Blackwood, NJ 08012

Built 1997
Commercial

Last Sale Price
$140,076
Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block116.38
Lot18
QualifierC0303
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE CONDO
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage1,600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
34%
Improvement Value:$92,000
66%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,179+2.9%
2024$5,033+4.7%
2023$4,806+1.5%
2022$4,733-23.2%
Property History

Property Sale

Sale
$140,076
Sq Ft1,600DeedBook 6190, Page 116Recorded11/7/2019

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 2800, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1997