Skip to content

15 Steeplechase DrBlackwood, NJ 08012

Built 1995

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Sep 11, 1995

Property Information

Block116.40
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2007

Building Details

Building Class17
DescriptionCHAPPAREL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,858
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
25%
Improvement Value:$241,300
75%
Total Assessment$322,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,914+2.9%
2024$11,580+4.7%
2023$11,058+1.5%
2022$10,890-2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 2579, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1995