Skip to content

39 Steeplechase DrBlackwood, NJ 08012

Built 1996

Last Sale Price
$205,595
Last Sale Date
Jul 26, 1996

Property Information

Block116.40
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2007

Building Details

Building Class17
DescriptionSHENANDOAH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,619
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
25%
Improvement Value:$255,700
75%
Total Assessment$341,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,614+2.9%
2024$12,259+4.7%
2023$11,707+1.5%
2022$11,529-5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$205,595
DeedBook 2674, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1996