Skip to content

43 Steeplechase DrBlackwood, NJ 08012

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2008

Property Information

Block116.40
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2007

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,462
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
26%
Improvement Value:$237,000
74%
Total Assessment$321,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,903+2.9%
2024$11,569+4.7%
2023$11,047+1.5%
2022$10,880-1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995