Skip to content

207 Scarlet Oak RdBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$283,200
Last Sale Date
Mar 28, 2005

Property Information

Block117.01
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,096
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
20%
Improvement Value:$192,400
80%
Total Assessment$240,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,896+2.9%
2024$8,646+4.7%
2023$8,256+1.5%
2022$8,131+7.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$283,200
DeedBook 3954, Page 147

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 1454, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1976