Skip to content

110 English Oak DrBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2011

Property Information

Block117.01
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,412
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
19%
Improvement Value:$206,600
81%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,466+2.9%
2024$9,200+4.7%
2023$8,785+1.5%
2022$8,652-8.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$167,900
DeedBook 3135, Page 13

Property Sale

Sale
$57,490
DeedBook 1350, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1976