Skip to content

205 Scarlet Oak RdBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 13, 2019

Property Information

Block117.01
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,070
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
22%
Improvement Value:$166,700
78%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,897+2.9%
2024$7,675+4.7%
2023$7,329+1.5%
2022$7,218+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,070DeedBook 6087, Page 35Recorded5/17/2019

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,070DeedBook 5993, Page 76Recorded12/3/2018

Property Sale

Sale
$17,443
DeedBook 1565, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1976