Skip to content

1 White Oak CtBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$138,500
Last Sale Date
Jun 22, 2000

Property Information

Block117.02
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
21%
Improvement Value:$179,900
79%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,441+2.9%
2024$8,204+4.7%
2023$7,834+1.5%
2022$7,715-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 3133, Page 262

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 2950, Page 164

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 1621, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1976