Skip to content

9 Willow Oak CtBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Aug 12, 2002

Property Information

Block117.02
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,102
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
24%
Improvement Value:$155,600
76%
Total Assessment$203,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,531+2.9%
2024$7,319+4.7%
2023$6,990+1.5%
2022$6,884+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 3722, Page 145

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 3001, Page 99

Property Sale

Sale
$45,690
DeedBook 1330, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1976