Skip to content

7 Willow Oak CtBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 15, 2003

Property Information

Block117.02
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,871
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
20%
Improvement Value:$190,700
80%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,818+2.9%
2024$8,570+4.7%
2023$8,184+1.5%
2022$8,060+5.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3691, Page 279

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 3113, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1976