Skip to content

220 Scarlet Oak RdBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Apr 15, 1981

Property Information

Block117.02
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
20%
Improvement Value:$183,900
80%
Total Assessment$231,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,556+2.9%
2024$8,315+4.7%
2023$7,941+1.5%
2022$7,820+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 1426, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 1976