Skip to content

7 Red Oak CtBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Aug 26, 2004

Property Information

Block117.03
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
22%
Improvement Value:$170,100
78%
Total Assessment$218,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,068+2.9%
2024$7,841+4.7%
2023$7,487+1.5%
2022$7,374+3.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 3837, Page 92

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2511, Page 226

Property Sale

Sale
$85,300
DeedBook 2492, Page 248

Property Sale

Sale
$44,990
DeedBook 1311, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1976