Skip to content

213 Scarlet Oak RdBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block117.03
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,084
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
24%
Improvement Value:$177,500
76%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,667+2.9%
2024$8,423+4.7%
2023$8,044+1.5%
2022$7,922+5.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,084DeedBook 6733, Page 158Recorded8/22/2022

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 3617, Page 71

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 2922, Page 140

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 2420, Page 179

Property Sale

Sale
$45,840
DeedBook 1317, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1976