Skip to content

11 Pin Oak CtBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$277,500
Last Sale Date
Aug 7, 2020

Property Information

Block117.04
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,146
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
20%
Improvement Value:$194,800
80%
Total Assessment$242,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,970+2.9%
2024$8,718+8.9%
2023$8,002+1.5%
2022$7,881+3.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

Sq Ft2,146DeedBook 6351, Page 129Recorded10/8/2020

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3485, Page 228

Property Sale

Sale
$54,490
DeedBook 1358, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1976