Skip to content

1 Pin Oak CtBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 29, 2018

Property Information

Block117.04
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,386
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
20%
Improvement Value:$190,800
80%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,841+2.9%
2024$8,592+4.7%
2023$8,205+1.5%
2022$8,081-5.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,386DeedBook 5809, Page 81Recorded1/30/2018

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 4687, Page 198

Property Sale

Sale
$49,740
DeedBook 1349, Page 911

Property Built

Built

Year Built: 1976