Skip to content

1709 Gwinnett CtBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2005

Property Information

Block117.05
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,216
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
20%
Improvement Value:$176,000
80%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,156+2.9%
2024$7,927+4.7%
2023$7,570+1.5%
2022$7,455+3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 1392, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1978