Skip to content

1705 Franklin CtBlackwood, NJ 08012

Built 1978
Other Exempt

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Apr 7, 1993

Property Information

Block117.05
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,729
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,400
21%
Improvement Value:$156,700
79%
Total Assessment$199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$3,733+3.7%
2002$3,601+3.6%
2001$3,475+3.2%
2000$3,368+3.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2297, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$41,700
DeedBook 1309, Page 213