Skip to content

1707 Gwinnett CtBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 30, 2023

Property Information

Block117.05
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,540
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
25%
Improvement Value:$138,300
75%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,784+2.9%
2024$6,593+4.7%
2023$6,296+1.5%
2022$6,201+2.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,540DeedBook 6948, Page 217Recorded12/18/2023

Property Sale

Sale
$184,500
Sq Ft1,540DeedBook 6159, Page 45Recorded9/13/2019

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 3841, Page 29

Property Sale

Sale
$123,900
DeedBook 3179, Page 54

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 2694, Page 223

Property Sale

Sale
$88,900
DeedBook 1683, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1978