Skip to content

1725 Lee CtBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$355,960
Last Sale Date
Sep 30, 2008

Property Information

Block117.06
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,308
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
17%
Improvement Value:$222,400
83%
Total Assessment$268,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,917+2.9%
2024$9,638+4.7%
2023$9,204+1.5%
2022$9,064-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$355,960
DeedBook 4613, Page 124

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 3160, Page 250

Property Sale

Sale
$91,900
DeedBook 1450, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1976