Skip to content

1722 Lee CtBlackwood, NJ 08012

Built 1977

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Jun 17, 2019

Property Information

Block117.06
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,304
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
19%
Improvement Value:$208,100
81%
Total Assessment$256,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,503+2.9%
2024$9,236+4.7%
2023$8,819+1.5%
2022$8,686+10.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$257,000
Sq Ft2,304DeedBook 6116, Page 123Recorded7/2/2019

Property Sale

Sale
$195,700

From:

To:

Sq Ft2,304DeedBook 5322, Page 159Recorded5/22/2015

Property Sale

Sale
$3,270
DeedBook 4574, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1977