Skip to content

1736 Congress DrBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$68,400
Last Sale Date
Dec 5, 1980

Property Information

Block117.07
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,789
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
21%
Improvement Value:$164,700
79%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,462+3.0%
2024$7,246+4.9%
2023$6,908+1.6%
2022$6,799+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$68,400
DeedBook 1419, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 1978