Skip to content

1740 Paine CtBlackwood, NJ 08012

Built 1977

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 16, 2006

Property Information

Block117.07
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,997
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
17%
Improvement Value:$210,100
83%
Total Assessment$251,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,318+2.9%
2024$9,056+4.7%
2023$8,648+1.5%
2022$8,517+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4216, Page 247

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 3463, Page 187

Property Sale

Sale
$141,900
DeedBook 2777, Page 123

Property Sale

Sale
$156,900
DeedBook 17583, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1977