Skip to content

1742 Paine CtBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Apr 14, 2000

Property Information

Block117.07
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,989
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
17%
Improvement Value:$213,100
83%
Total Assessment$256,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,499+2.9%
2024$9,232+6.5%
2023$8,665+1.5%
2022$8,534+5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 3105, Page 241

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 1450, Page 1172

Property Built

Built

Year Built: 1978