Skip to content

1755 Congress DrBlackwood, NJ 08012

Built 1989

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block117.08
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
17%
Improvement Value:$208,700
83%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,303+2.9%
2024$9,041+12.2%
2023$8,057+0.0%
2022$8,057+14.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,880DeedBook 6405, Page 95Recorded1/15/2021

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3739, Page 10

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 2884, Page 19

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 2482, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 1802, Page 333