Skip to content

1757 Congress DrBlackwood, NJ 08012

Built 1982

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 1, 2017

Property Information

Block117.08
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,997
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
19%
Improvement Value:$182,000
81%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,304+2.9%
2024$8,071+4.7%
2023$7,707+1.5%
2022$7,590+6.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,997DeedBook 5704, Page 213Recorded8/4/2017

Property Sale

Sale
$80,984
DeedBook 1449, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1982