Skip to content

1776 Congress DrBlackwood, NJ 08012

Built 1981

Last Sale Price
$80,970
Last Sale Date
Nov 30, 1981

Property Information

Block117.09
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,997
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
18%
Improvement Value:$195,700
82%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,837+2.9%
2024$8,588+4.7%
2023$8,201+1.5%
2022$8,077+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$80,970
DeedBook 1440, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1981