Skip to content

1777 Congress DrBlackwood, NJ 08012

Built 1983

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 21, 2019

Property Information

Block117.09
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,613
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
21%
Improvement Value:$165,700
79%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,805+2.9%
2024$7,585+4.7%
2023$7,244+1.5%
2022$7,134+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,613DeedBook 6151, Page 31Recorded8/30/2019

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 4894, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 1440, Page 316