Skip to content

1783 Nelson CtBlackwood, NJ 08012

Built 1981

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Jun 30, 2000

Property Information

Block117.09
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,989
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
19%
Improvement Value:$179,800
81%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,212+2.9%
2024$7,981+4.7%
2023$7,621+1.5%
2022$7,506+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 3138, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1981