Skip to content

1771 Harrison CtBlackwood, NJ 08012

Built 1977

Last Sale Price
$177,044
Last Sale Date
Jul 5, 2019

Property Information

Block117.09
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,801
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
23%
Improvement Value:$145,500
77%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,999+2.9%
2024$6,802+4.7%
2023$6,495+1.5%
2022$6,397+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$177,044
Sq Ft1,801DeedBook 6127, Page 100Recorded7/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1977

Property Sale

Sale
$43,590
DeedBook 1319, Page 462