Skip to content

16 Patriot LnBlackwood, NJ 08012

Built 1994

Last Sale Price
$172,475
Last Sale Date
Mar 18, 1994

Property Information

Block117.11
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class17
DescriptionFAIRFAX
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,235
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
20%
Improvement Value:$256,500
80%
Total Assessment$320,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,844+2.9%
2024$11,511+4.7%
2023$10,992+1.5%
2022$10,826+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$172,475
DeedBook 2407, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1994