Skip to content

2 Patriot LnBlackwood, NJ 08012

Built 1996

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block117.11
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class17
DescriptionSUFFOLK
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,027
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
22%
Improvement Value:$221,900
78%
Total Assessment$286,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,590+2.9%
2024$10,292+4.7%
2023$9,829+1.5%
2022$9,680+3.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$289,900
Sq Ft2,027DeedBook 6259, Page 91Recorded3/19/2020

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 4526, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$289,900
DeedBook 4295, Page 201

Property Sale

SaleMulti
$171,715
DeedBook 2638, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1996