Skip to content

216 Bells Lake RdBlackwood, NJ 08012

Built 1990

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 26, 1998

Property Information

Block117.11
Lot6.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class17
Description2S CUSTOM HOME
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,192
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
10%
Improvement Value:$288,100
90%
Total Assessment$320,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,870+2.9%
2024$11,536+4.7%
2023$11,016+1.5%
2022$10,850-0.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 2898, Page 290

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 2308, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1938, Page 55