Skip to content

234 Bells Lake RdBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Sep 8, 2021

Property Information

Block117.11
Lot8.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,350
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
23%
Improvement Value:$141,200
77%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,799+2.9%
2024$6,608+4.7%
2023$6,310+1.5%
2022$6,214-4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$277,000
Sq Ft1,350DeedBook 6559, Page 163Recorded10/7/2021

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1631, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1975