Skip to content

152 Bells Lake RdBlackwood, NJ 08012

Built 1961

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block117.12
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,298
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
36%
Improvement Value:$162,800
64%
Total Assessment$253,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,370+2.9%
2024$9,106+4.7%
2023$8,696+1.5%
2022$8,564-5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft2,298DeedBook 7051, Page 165Recorded8/15/2024

Property Built

Built

Year Built: 1961