Skip to content

148 Bells Lake RdBlackwood, NJ 08012

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2000

Property Information

Block117.12
Lot3.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,371
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,300
19%
Improvement Value:$201,300
81%
Total Assessment$248,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,196+2.9%
2024$8,937+4.7%
2023$8,534+1.5%
2022$8,405-5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 2906, Page 106

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1543, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1970