Skip to content

210 Scarlet Oak RdBlackwood, NJ 08012

Built 1999

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
Jul 8, 1998

Property Information

Block117.12
Lot3.05
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,376
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
17%
Improvement Value:$296,300
83%
Total Assessment$358,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,272+2.9%
2024$12,899+4.7%
2023$12,318+1.5%
2022$12,131-6.3%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 2911, Page 280

Property Sale

Sale
$33,425
DeedBook 2392, Page 328

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2010, Page 99