Skip to content

516 Egg Harbor RdSewell, NJ 08080

Built 1967

Last Sale Price
$347,500
Last Sale Date
Jul 15, 2005

Property Information

Block117
Lot13.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningO-1
Sq Footage2,808
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,900
17%
Improvement Value:$210,000
83%
Total Assessment$251,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,318+2.9%
2024$9,056+4.7%
2023$8,648+1.5%
2022$8,517-6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$347,500
DeedBook 4036, Page 237

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 1265, Page 1198

Property Built

Built

Year Built: 1967