Skip to content

522 Egg Harbor RdSewell, NJ 08080

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 19, 2024

Property Information

Block117
Lot13.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningO-1
Sq Footage2,178
Acreage1.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,100
17%
Improvement Value:$202,500
83%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,048+2.9%
2024$8,793+7.1%
2023$8,208+1.5%
2022$8,084-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,178DeedBook 7100, Page 254Recorded12/2/2024

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,178DeedBook 6631, Page 38Recorded2/17/2022

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3581, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1962