Skip to content

600 Medical Center DrSewell, NJ 08080

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$11,000,000
Last Sale Date
Dec 1, 2025

Property Information

Block117
Lot13.06
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class---
DescriptionWT SENIOR LIVIN
Dwellings---
ZoningINS
Sq Footage---
Acreage2.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,410,000
22%
Improvement Value:$4,921,100
78%
Total Assessment$6,331,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$234,187+2.9%
2024$227,603+4.7%
2023$217,347+1.5%
2022$214,054-2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$11,000,000
DeedBook 7278, Page 214Recorded12/11/2025

Property Sale

SaleMulti
$8,350,000
DeedBook 4559, Page 120

Property Sale

SaleMulti
$9,100,000
DeedBook 3716, Page 128

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 2847, Page 52