Skip to content

34 Farrier Ave(Block 11 Lot 2)Blackwood, NJ 08012

Built 2024

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Oct 17, 2022

Property Information

Block11
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
11%
Improvement Value:$295,500
89%
Total Assessment$331,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,003+1370.8%
2024$816+4.7%
2023$779+1.5%
2022$767-7.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 6797, Page 270Recorded1/5/2023

Property Sale

Sale
$2,200
DeedBook 4623, Page 245