Skip to content

10 Catawba AveBlackwood, NJ 08012

Built 1993

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jun 1, 1992

Property Information

Block152
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM 2S
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,548
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
22%
Improvement Value:$247,500
78%
Total Assessment$316,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,689+2.9%
2024$11,360+4.7%
2023$10,848+1.5%
2022$10,684+2.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 2206, Page 203