Skip to content

8 Garfield AveBlackwood, NJ 08012

Built 1962

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Jun 23, 2005

Property Information

Block157
Lot3.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,449
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
27%
Improvement Value:$130,700
73%
Total Assessment$180,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,662+2.9%
2024$6,475+4.7%
2023$6,183+1.5%
2022$6,089+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 4084, Page 250

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 1242, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1962