Skip to content

5071 Rte 42Blackwood, NJ 08012

Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Feb 5, 2003

Property Information

Block158
Lot3.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
DescriptionBILLOWSELECTRIC
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,700
24%
Improvement Value:$675,300
76%
Total Assessment$887,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,810+2.9%
2024$31,888+4.7%
2023$30,451+1.5%
2022$29,989-6.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$475,000
DeedBook 3550, Page 100