Skip to content

147 County House RdSewell, NJ 08080

Vacant Land

Last Sale Price
$2,333,700
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block15
Lot12.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningCI
Sq Footage---
Acreage3.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,393+2.9%
2024$5,242+4.7%
2023$5,005+1.5%
2022$4,930+39.1%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 3077, Page 183

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 2539, Page 217

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1496, Page 767