Skip to content

124 Blackwood BarnsboroSewell, NJ 08080

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2015

Property Information

Block15
Lot15.08
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class17
Description1S
Dwellings1
ZoningCI
Sq Footage1,392
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
32%
Improvement Value:$111,600
68%
Total Assessment$165,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,111+2.9%
2024$5,939+4.7%
2023$5,671+1.5%
2022$5,585-7.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,660
DeedBook 3698, Page 255

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2694, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1960