Skip to content

142 Blackwood BarnsboroSewell, NJ 08080

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 3, 2025

Property Information

Block15
Lot15.10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class---
DescriptionTWO 1SCB WHSES
Dwellings---
ZoningCI
Sq Footage4,420
Acreage1.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,600
40%
Improvement Value:$121,400
60%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,546+2.9%
2024$7,334+4.7%
2023$7,003+1.5%
2022$6,897-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft4,420DeedBook 7166, Page 163Recorded4/28/2025

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1786, Page 273