Skip to content

10 Chrysanthemum CtSewell, NJ 08080

Built 2005

Last Sale Price
$749,900
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block16.01
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM 2 STORY
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage4,764
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,200
13%
Improvement Value:$502,600
87%
Total Assessment$578,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,410+2.9%
2024$20,808+5.6%
2023$19,702+1.5%
2022$19,404-6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$749,900
Sq Ft4,764DeedBook 6451, Page 261Recorded4/7/2021

Property Sale

SaleMulti
$432,000
DeedBook 4001, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$96,921
DeedBook 3694, Page 325

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 3468, Page 313