Skip to content

2 Kenneth CtSewell, NJ 08080

Built 2003

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block16.01
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM 2S
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage4,010
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
17%
Improvement Value:$395,000
83%
Total Assessment$473,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,526+2.9%
2024$17,033+4.7%
2023$16,266+1.5%
2022$16,019+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 4379, Page 104

Property Sale

SaleMulti
$614,500
DeedBook 4256, Page 138

Property Sale

SaleMulti
$469,900
DeedBook 3702, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 3468, Page 278